Woda w układach grzewczych

Woda w układach grzewczych

autor: Łukasz Kępa

Woda jest podstawowym oraz najtańszym czynniekiem wykorzystywanym jako nośnik energii cieplnej. Główną bolączką współczesnych kotłów są osady w wymiennikach pochodzące z niskiej jakości wody w połączeniu z materiałami instalacyjnymi. Z moich doświadczeń wynika, że słaba jakość wody w połączeniu z grzejnikami z blachy stalowej stanowią spore zagrożenie dla nowoczesnych kotłów. Instalacje z grzejnikami aluminiowymi również stwarzają problemy.


Instalatorzy często zapominają o podstawowych sprawach np. bardzo często spotykam się z elementami ocynkowanymi w instalacjach ciepła technologicznego i c.w.u. jest to błąd powtarzany od lat. kształtki i rury ocynkowane nie nadają się do instalacji ciepłych, świetne informacje na ten temat można znaleźć tutaj, opracowanie jest bardzo rzetelne. Opracowanie również porusza problem mieszania rodzajów materiałów instalacyjnych w jendym układzie.


Najgorszym połaczeniem jest użycie kształtek ocynkowanych, miedzianych, mosiądzu i np. grzejników stalowych, takie wykonanie instalacji aż prosi się o kłopoty dla inwestora. Woda niewłaściwej jakości doprowadza w skrajnych przypadkach do zatkania obiegu grzewczego. W Rzeszowie na kilku osiedlach spotkałem się już z całkowicie zatkanym kotłem, nadmierne wytrącanie osadów w pierwszej kolejności zachodzi w wymienniku kotła, długotrwały stan może doprowadzić do jego zniszczenia.

Prawidłowe napełnienie instalacji powinno odbyć się wodą uzdatnioną z dodatkiem inhibitorów korozji, takie rozwiązanie sprawy gwarantuje długie i bezawaryjne użytkowanie instalacji. Woda sieciowa jest w zależności od regionu raz lepsza, raz gorsza, stacje uzdatniania są zdecydowanie bardziej dostępne niż kilka lat temu, warto nawet wypożyczyć taką stację na potrzeby napełnienia instalacji. Warto zwrócić uwagę na tą sprawę aby uniknąć problemów w przyszłości.


Bardzo dobry artykuł na temat wody w instalacji jest dostępny pod tym adresem. Poniżej przykład wykorzystania kształtki ocynkowanej na układzie wody zimnej, instalacja ma 5 lat. Po prawej mamy przykład całkowicie zatkanego filtra przez osady z instalacji napełnionej kiepskiej jakości wodą.
ZADZWOŃ
MAPA